Product Details:
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Formal Wear |
| Brand | Raymonds |
| GSM | 50-100 |
| Design | Plain |
| Wash Care | Machine wash |
| Gender | Male |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Material | Chiffon |
| Width | 58 inches |
| Pattern Type | Plain |
| Colour | White |
| GSM | 90 |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Cotton |
| Width | 46'' |
| Colour | White |
| Fabric Usage | Dress |
| GSM | 50-100 |
| Pattern Type | Plain |
| Pattern / Design | Abstract |
| Weave Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Colour | White |
| Width | 31 inches/78cm |
| Pattern Type | Plain |
| Kalamkari | |
| Weave Type | Plain |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Width | 44 inches |
| Material | Viscose |
| GSM | 100 |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White |
| Weight | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Usage/Application | Sarees / Dresses |
| Width | 35-36 |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Design/Pattern | Printed |
| GSM | 50-100 |
| Width(In Inches) | 35-36 |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Color | White |
| Size | Large |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Fabric | Polyester |
| Pattern Type | Plain |
| Color | Blue |
| Occasion | Formal |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Width | 31 inches/78cm |
| Colour | White |
| Pattern Type | Plain |
| Material | Cotton |
| Pattern / Design | Abstract |
| Kalamkari | |
| Weave Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Polyester |
| Prints/Pattern | Plain / Solids |
| GSM | 50-100 GSM |
| Color | Multicolour |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Theme | Animals / Birds |
| Craft | Brocade |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Width(In Inches) | 35-36 |
| Pattern Type | Plain |
| Colour | White |
| Width | 31 inches/78cm |
| Kalamkari | |
| Weave Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| GSM | 50-100 |
| Silk Type | 100% Silk |
| Width(In Inches) | 35-36 |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Width(In Inches) | 35-36 |
| Pattern Type | Plain |
| Colour | White |
| Width | 31 inches/78cm |
| Kalamkari | |
| Weave Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Colour | White |
| Width | 59'' |
| GSM | 110 |
| RFD | |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Pattern Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 600 Meter |
| Fabric | POLYESTER |
| Print Type | DIGITAL PRINT |
| Width | 44" & 58" |
| Material | FABRIC |
| Length | 100-110 MT |
| Weight | 14 KG |
| Usage/Application | WOMEN'S' WERE & GARMENT |
| GSM | 100-110 |
| Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
rayon fabric is the febric which we can use in garment fancy dresses and other ladise garments. It is a one type of dyable fabric which is done by mill prosecce. And also we have huge color range in this product it is mainly use in womens were.
width : 44inch & 58inch
weight in kg :14 kg
weight in gm:
gsm :123 gsm
worp :
weft :
Additional Information:
Product Details:
| Material | Polyester |
| Prints/Pattern | Plain / Solids |
| GSM | 50-100 GSM |
| Color | White |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Width | 58 inches |
| Composition | 100% Polyester |
| Prints/Pattern | Plain |
| Usage/Application | Saree |
| Color | Dyeable |
| GSM | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Composition | 100% Polyester |
| Width | 44 inches |
| GSM | 80 |
| Packaging Type | Thaan |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Width | 58 inches |
| GSM | 120 |
| Prints/Pattern | Plain |
| Usage/Application | Shirts/Tops |
| Composition | Cotton Polyester |
| Color | White |
Additional Information:
Product Details:
| Width(In Inches) | 58-60 |
| Material | Polyester |
| GSM | 100-150 |
| Usage/Application | Garments |
| Design/Pattern | Printed |
| Weight | 18 |
Additional Information:
Product Details:
| Fabric | Silk |
| Color | White |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Craft | Ikat |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 300 Meter |
| Material | Cotton |
| Pattern Type | Embroidered |
| Color | As per requirement |
| Width | 44 Inches/ 112 cm |
| Pattern / Design | Floral |
| GSM | 100-150 |
| Phulkari | |
| Weave Type | Embroidery With Print |
| Packaging Type | Roll |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Meter |
| Design/Pattern | Printed |
| Packaging Type | Lump |
| Width(In Inches) | 58-60 |
| Width | 58-60 |
| GSM | 100-150 |
| Color | MULTI |
| Usage/Application | GARMENT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Weave Type | Plain Weave |
| Color | White |
| Width(In Inches) | 55 inches/139cms |
| Pattern | Plain |
| GSM | 1-150 |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Garment fabrics encompass a wide range of materials used for making clothing. Each fabric has unique properties that make it suitable for different types of garments. Here are some commonly used garment fabrics and their characteristics:
Each fabric type offers distinct advantages and is chosen based on the specific requirements of the garment being made, such as comfort, durability, aesthetics, and functionality.
Additional Information: