Product Details:
| Minimum Order Quantity | 600 Meter |
| GSM | 50-100 |
| Materials | Polyamide |
| Design/Pattern | Plain |
| Width | 44-45" |
| Color | MORE THEN 200 COLORS |
| Length | 100-110 MT |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Fabric | 100% POLYESTER FABRIC |
| Packaging Type | Roll |
| Material Quantity | POLYESTER |
| Wash Care | Handwash |
| Roll Weight | 7.300 KG |
| Brand | NARMADA TEXTILES |
| Country of Origin | Made in India |
Benglory is the fabric which we can use in ladise sarees lace & blouses & garments. It is a one type of dyable fabric which is done by mill prosecce. And also we have huge color range in this product it is mainly use in womens were.
benglory
ü width : 44”
ü weight in kg : 7. 5 kg
ü weight in gm: 75 gm.
ü gsm : 74. 26 gsm
ü worp : kota
ü weft : polyester neps
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 600 Meter |
| Width | 44" |
| Pattern | Plain |
| GSM | 50-100 |
| Design/Pattern | Plain |
| Usage/Application | Garments |
| Packaging Type | TAKA |
| Color | WIDE COLOR RANGE |
| Material | Banglori Sartin |
benglory satin fabric which we can use in fancy garments/blouses/lace and other ladise garments. It is a one type of dyed fabric.And also we have huge color range in this product it is mainly use in womens were.
width : 44”
weight in kg :10 kg
gsm : 98 gsm
type of fabrics : polyester
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 600 Meter |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Design/Pattern | Plain |
| Knitted Type | Plain |
| Color | Golden |
| Weight | 44" |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Composition | 100% Polyester |
| Prints/Pattern | Printed |
| Width | 44 inches |
| Color | White |
| Packaging Type | Thaan |
| Country of Origin | Made in India |
LACE AND BLOUSE FABRIC
Additional Information: